budo club Mariánské Lázně

judo Mariánské Lázně

budo-club Mariánské Lázně


Kontakty

Klubový FACEBOOK
Klubový e-mail:
budoml@tiscali.cz
Ivan Korol
E-mail:ivankorol@seznam.cz
Mobil:739 543 330
Karel Tesař
E-mail:apsoft.cz@gmail.com
Mobil:777 205 984
Martin Schuster
E-mail:schustermartin@seznam.cz
Mobil:602 275 011

Mapa

Finanční podpora
činnosti mládeže

Sponzoři


Návštěvnost


Historie clubu juda v Mariánských Lázních

Ke 40 letům založení klubu.

V samých začátcích významnou měrou pomohli k rozvoji Juda hlavně trenéři z Plzně pan Bauer a pan Beneš, kteří byli dlouholetými rádci a učiteli pro většinu zde působících trenérů. Do historie Juda v Mariánských Lázních významnou měrou zasáhli trenéři pan Nevrklo, Švarc, Mihovič, Hrabánek, Wach, Z.Šesták, Daniel, Herzig, Geleti, Krasňuk, Láska, Martínek, Janda, Brusman, Strnad, Lindenberg, Stoklasa, až po současný kolektiv trenérů (Duchek, Zolotar, K.Tesař, S.Šesták, Korol a Schuster).

Také působiště oddílu Juda doznalo několika změn od hotelové školy, Zlatého zámku a školy Jih až po vlastní tělocvičnu vybudovanou z velké části vlastníma rukama. Ta je otevřena od roku 1983. Oddíl působil pod hlavičkou různých tělovýchových jednot (SK Mar.Lázně,TJ Viktoria). Od roku 1991 se po různých tahanicích o majetky při delimitaci TJ Viktoria vyčlenil oddíl Juda a pod názvem Budo-Club Mariánské Lázně vykročil směle ke kapitalistickým zítřkům. V posledních letech je stav členů klubu kolem 100, převážně dětí. Pevnou rukou hospodáře v tomto období vládne K.Tesař, který vede účetnictví, spravuje finance , trénuje děti a ještě vykonává aktivně funkci ústředního rozhodčího.

Za celou dobu existence až po současnou dobu fungoval oddíl vždy na ryze amatérské bázi a v dlouhé historii nepůsobil žádný profesionální trenér. Několik nadšenců, kteří nastartovali tento proces vydrželo a postupně bylo vystřídáno dalšími odchovanci v předávání judistických vědomostí a zkušeností. Z každého období vyčnívalo pár vyjímečně úspěšných jedinců například J.Švarc, závodník a tréner od 60. let, pak znovu po delší přestávce v 80.létech a zároveň předseda oddílu, A.Daniel, závodník ligy za Duklu Příbram a Plzeň až po dlouhodobého trenéra, jeden z prvních nositelů stupně dan ,Z. Šesták závodník ,dlouholetý trenér a předseda krajského svazu Juda , z dobrých závodníků T.Janda (v 80.letech, trenér do 1989) M.Fratrič (úspěšný závodník do dorostu), P.Vohlídal (liga Dukla B.Bystrica),V.Chalupa (ještě v mužích r.86), R.Nováček (úspěšný reprezentant , postupně Plzeň, Slávia VŠ Praha, D.Bán.B., SKP Hradec, účastník OH Atlanta), K.Rozhoň, L.Vondráčková,D.Sloup, L.Kupka, M.Zháněl a desítky dalších výborných závodníků , kteří pokračují v dobré tradici mariánskolázeňského Juda.

Reprezentaci Juda z Mariánských Lázní v republice však zajišťují také naši rozhodčí v dnešní silné sestavě K.Lhotáková , Z.Šesták ,K.Tesař a M.Schuster(oba ústřední). Rovněž oni přiváží mnoho poznatků o vývoji Juda v republice a jelikož jsou i trenéři můžou oživovat tréninkový proces. Veškerá 40 let trvající činnost oddílu a klubu Juda nás řadí mezi známé republikové kluby s bohatou tradicí.

25.5.2000 Ivan Korol

Více o historii z úst pamětníků na stránce vzpomínky.

© 2010 • BUDO-CLUB Mariánské Lázně• Všechna práva vyhrazena